Haitis jordskjelvofre minnes sine døde og takker Gud for livet, skriver CAREs medarbeider, Anne Larrass, i sin blogg fra Haiti.
Klokka er seks og solen har akkurat gått ned. Himmelen er farget i rosa og oransje. Vi er på vei tilbake til CAREs kontor.
På veien passerer vi det som etter hvert er blitt et vanlig bilde av ødelagte hjem og berg av betongruiner i Port-au-Prince.
Tre sørgedager
I dag er den tredje og siste offisielle sørgedagen i Haiti etter jordskjelvet for en måned siden. Vi har møtt tusenvis av mennesker i gatene, de synger hymner og roper ut slagord om takknemlighet og håp.
De sier de er takknemlige for at de får leve og for at Gud har gitt dem en ny sjanse. – Takk for at du gir oss livet igjen Gud, synger de flerstemt, mens de går langs veien.
Stemningen er høytidelig, men også fylt av glede. Lastebiler kjører rundt med digre høyttalere som spiller religiøse salmer. Til og med barna synger med og vinker. Ansiktene deres viser en blanding av traumer og spenning.
Mistet alt unntatt livet
Dette er de overlevende etter den verste katastrofen i Haitis historie. Menneskene her har ikke bare mistet hjemmene sine, men også mange venner og familiemedlemmer. Hvordan kan de synge om håp? Og hvordan kan de vise slik takknemlighet overfor Gud?
- Jeg er glad for at Gud har gitt meg livet igjen. Vi er her fordi Gud er full av nåde. Vi må takke Ham, sier 28 år gamle Macline, som mistet mange venner, kusinen sin og huset sitt i jordskjelvet.
Resten av veien hjem tenker jeg på hvordan jeg ville reagert. Selv om det er vanskelig å forestille seg hvordan de har det, har jeg vanskelig for å tro at jeg ville følt takknemlighet i en slik situasjon.
Mens verden har samlet seg for å hjelpe menneskene i Haiti, kan det kanskje være godt å huske på at disse fantastiske menneskene også har noe å gi, og lære, oss.
Se flere blogger fra CAREs medarbeidere i Haiti her
Støtt CAREs gjenoppbyggingsarbeid i Haiti