Hele 84 prosent av bedriftene gjennomfører nå aktsomhetsvurderinger, en kraftig økning fra 2023. Likevel har medaljen en bakside: Kvinnene som lager varene våre blir ofte glemt.
Klær, mat og elektronikk som fyller norske hjem, produseres ofte av kvinner i land der arbeidsforholdene er krevende. Den nye rapporten "Gender Equality and the Norwegian Transparency Act 2026" avslører at selv om norske bedrifter er blitt flinkere til å rapportere, har de fortsatt en betydelig blindsone når det gjelder likestilling i leverandørkjeden.
Et gap mellom ord og handling
Rapporten, som er utarbeidet av Deloitte på vegne av CARE Norge, bygger på en undersøkelse av 114 selskaper, dokumentanalyse av Norges 50 største bedrifter, samt dybdeintervjuer.
Tallenes tale er i utgangspunktet oppløftende: Andelen bedrifter som gjennomfører aktsomhetsvurderinger har økt fra 58 prosent i 2023 til 84 prosent i dag. Dette viser at åpenhetsloven har hatt en reell effekt på næringslivets rutiner.
Utfordringen oppstår når man dykker ned i hva som faktisk vurderes. Rapporten peker på at kjønnsperspektivet ofte mangler i risikoanalysene.
– Vi ser et gap mellom generelle menneskerettighetsvurderinger og den spesifikke risikoen kvinner utsettes for. Kvinnene i fabrikkene og i jordbruket har ikke alltid trygge toaletter, og de mangler ofte rettigheter når de blir gravide og får barn. Vi som forbrukere må vite at kvinnene som lager varene våre, ikke blir oversett, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
Hvorfor er kjønnsperspektivet viktig?
I mange globale leverandørkjeder er kvinner overrepresentert i lavtlønnede stillinger med usikre kontrakter. De er mer utsatt for seksuell trakassering, vold og diskriminering enn sine mannlige kolleger.
Når norske bedrifter ikke spesifikt ser etter disse risikoene i sine aktsomhetsvurderinger, går de glipp av avgjørende informasjon om de faktiske arbeidsforholdene. En bedrift kan ha gode systemer for å oppdage barnearbeid eller tvangsarbeid, men likevel overse at kvinnelige arbeidere mister jobben ved graviditet eller utsettes for overgrep på vei til og fra jobb.
En oppfordring til næringslivet
CARE Norge håper rapporten vil være en vekker for norske selskaper. Det er ikke nok å bare følge lovens minimumskrav til rapportering; man må forstå hvem som faktisk syr klærne og plukker kaffebønnene.
– Med aktsomhetsvurderinger som tar jenter og kvinner med i betraktningen, kan bedrifter gjøre en forskjell for likestilling, som bidrar til varig, positiv samfunnsutvikling. Vi håper denne rapporten kan inspirere norske selskaper til å utnytte kjønnsperspektiver for å styrke sitt arbeid, sier Georgsen.
Hovedfunn fra rapporten:
- Fremgang: 84 % av de undersøkte bedriftene gjennomfører nå aktsomhetsvurderinger (opp fra 58 % i 2023).
- Mangler: Kjønnsperspektivet er i liten grad integrert i disse vurderingene.
- Konsekvens: Spesifikke utfordringer som kvinner møter (f.eks. manglende toalettfasiliteter, graviditetsdiskriminering, trakassering) fanges ikke opp.
Les hele rapporten her: