Publisert april 2021
Manglende informasjon og tabuer knyttet til kvinnehelse er en stor utfordring for mange jenter og kvinner i land som Burundi.
Derfor jobber CARE sammen med organisasjonen SaCoDe for at kvinner skal kunne kjenne sin egen kropp, og få hjelp om de trenger det. En viktig del av dette arbeidet er å sørge for at kvinner har tilgang til hygieniske bind.
Ved hjelp av SMS-tjenesten til CARE kan kvinner som har mobiltelefon nå enkelt få tilgang på kritisk informasjon som de deler med andre de kjenner. Om de har spørsmål eller trenger hjelp kan de sende en tekstmelding for å få råd.
– Venninnen min hadde fått en infeksjon i underlivet, så vi sendte inn spørsmål om hva dette kunne være og hva vi skulle gjøre, forteller Isabell.
Helsepersonell som arbeider hos SMS-tjenesten fulgte opp med flere spørsmål.
Isabell forteller at det nå har blitt enklere å snakke sammen om utfordringer knyttet til mensen eller andre helsespørsmål, og at folk kommer til henne med spørsmål som de ønsker å sende inn. Med hjelp fra CARE har de nå også tilgang til hygieniske bind.