CARE TALKS - Afghanistans kvinner, hva nå?
Kvinner i Afghanistan frykter for fremtiden. Hvilken risiko løper de? Og hva kan vi gjøre? Det svarer vi på i andre utgave av CARE TALKS.
De fleste skoler i Afghanistan ble stengt i august 2021. Noen skoler har gradvis åpnet igjen for gutter på alle trinn, og for universitetsstudenter. Men jenter over 6. klasse (ca 11-12-årsalder) har vært hjemme i snart åtte måneder.
Styringsmyndighetene i Afghanistan har lenge lovet at jenter over 6. klasse igjen skulle få lov til å gå på skole. Datoen som ble satt, var 23. mars. Men da jentene stilte opp for å gjenoppta skolegangen denne dagen, kom det raskt rapporter om at skoledagen ble kort for mange.
Palwasha er 20 år og går i 12. klasse i Khostprovinsen. Som mange andre har hun ventet i måneder på å få starte på skolen igjen. Siden genåpningen av skolene var annonsert til 23. mars i år, stilte hun opp den dagen. Men gleden ble kortvarig.
«Da jeg kom til skolen fikk jeg ikke lov til å gå inn. Jeg ble veldig skuffet. For bare noen dager siden sa de at jenter skulle få lov til å komme tilbake til skolen. Vi har rett til utdanning, og akkurat som guttene har vi rett til å studere og til å bygge vår framtid. Min far er utdannet og brødrene mine studerer, så hvorfor får ikke jeg studere? I fjor mistet vi et halvt års studier, og vi ber myndighetene om å la oss komme tilbake til skolene igjen så fort som mulig».
«Jeg vil ikke at jenter skal være avhengig av andre når de blir voksne. Vi må sette dem i stand til å tjene sin egen inntekt. Kunnskap er makt.» (Kvinnelig lærer)
Styringsmyndighetene har bekreftet at jenter ble sendt hjem igjen, og oppgir et problem med skoleuniformene som årsak.
«Dette er en enorm skuffelse for alle skolejentene som har ventet på denne dagen. CARE støtter og tar til orde for utdanning for alle, inkludert jenter og kvinner, og vi ber styringsmyndighetene om å holde det de har lovet. De må åpne alle skoler, for alle, så fort som mulig», sier Victor Moses, CAREs landdirektør i Afghanistan.
«Jeg vil bli lege når jeg blir voksen. Jeg er veldig bekymret for min framtid om jeg ikke kan fortsette utdanningen min.» (Jente, 14)
Som CARE-venn gir du et månedlig beløp som bidrar til å løfte kvinner, deres familier og lokalsamfunn ut av fattigdom. I tillegg gjør du det mulig for CARE å gi livsnødvendig hjelp i kriser.